מה צריך לדעת לפני שמשקיעים בנדל"ן מסחרי?

רבים מכירים את תחום השקעות הנדל"ן למגורים. קונים דירה או קוטג', מוצאים שוכר ונהנים משכירות חודשית משתלמת. אך איך אפשר לעשות זאת עם נדל"ן מסחרי? כיצד מוצאים חברה שתעבור לנכס? איך עורכים את החוזה ולמה צריך לצפות? שאלנו את אלעד עדן, בעל וותק וניסיון בנדל"ן מסחרי וביזמות פינטק מה ההמלצות שהיה נותן למשקיעים מתחילים בנדל"ן מסחרי.

אל תקנו חתול בשק

"רבים מוצאים מודעות בעיתונים או באינטרנט: "למכירה נכס X עם פוטנציאל הכנסה של Y". כמו שלא הייתם קונים תרנגולת בעלת פוטנציאל להטיל ביצי זהב, כך חשוב לא להתפתות לכל מודעה. לפני שאתם רוכשים את הנכס, בכל מקום שיהיה בארץ, עשו שיעורי בית.

בדקו בכמה באמת ניתן להשכיר נדל"ן מסחרי באותו אזור, האם סביבת המתחם מושכרת או לחלופין מדובר באזור מסחרי בעל פוטנציאל אך ריק מאדם". אלעד עדן ממשיך: "בדקו היטב את מחירי הנכסים באזור, אם צריך התקשרו למספר בעלי נכסים דומים המציעים משרדים להכרה ושאלו מה הגודל ומה מחיר השכירות החודשית".

בדקו היטב מי מנהל את המתחם

טיפ אחרון שקיבלנו מאלעד עדן: "בתחום הנדל"ן המסחרי ישנם שחקנים רבים. חברות קבלנות ויזמים שהשמות שלהם פחות מוכרים, ועדיין יכולים להציע נכסים במחיר אטרקטיבי שיניבו תשואה נאה.

מה שחשוב לבדוק הוא האם הנכס כבר בנוי, מה הניסיון של החברה בניהולו ומה ההוצאות הצפויות על תיקונים ועל תחזוקה שוטפת. אם מדובר בנכס ישן חשוב לבדוק שהתשתית שלו היא טובה, ומה היו התיקונים בשנים האחרונות שבעל הנכס כבר ביצע".

לסיכום, השקעה בנדל"ן מסחרי יכולה להניב תשואה נאה אם מבצעים אותה בזהירות ובחוכמה, בעזרת חברת ניהול מקצועית בעלת ניסיון, ולא מתפתים אחרי נתונים שנשמעים טובים מדי מכדי להיות מציאותיים.